Home > Profil uczestnika zjazdu > Tomasz Rejmer
Tomasz Rejmer

Harcmistrz, Komendant Hufca ZHP Kielce – Miasto

Od maja 2008 roku pełnię wdzięczną funkcję Komendanta Hufca ZHP Kielce – Miasto, czyli „menagera harcerstwa” w stolicy województwa świętokrzyskiego; inicjuję, koordynuję, realizuję, motywuję, szkolę, promuję, pozyskuję, rozliczam (się i innych – taka funkcja) a tak naprawdę to po prostu refleksyjnie myślę o harcerstwie w moim mieście.

Ponadto od 2010 roku jestem członkiem Komendy ZHP Chorągwi Kieleckiej, gdzie w latach 2010 – 2011 zajmowałem się pozyskiwaniem środków w formie dotacji wszelkich (regionalnych i centralnych) dla Chorągwi. Od 2012 roku całkiem nieopatrznie zostałem zastępcą Komendanta Chorągwi Kieleckiej ds. programu i kształcenia, czyli dostałem dodatkowe obowiązki do wykonania albowiem nadal piszę wnioski o dotację ale już na taki program jaki sobie sam wymyślę.

Generalnie na pytanie „co robię dziś w ZHP” mogę odpowiedzieć bardzo fachowo: jestem w kadrze zarządczej szczebla wojewódzkiego i powiatowego jako wół, z masą obowiązków i zadań.  I to jako „frajer” robiący za free – nie jestem zatrudniony ani jako Komendant Hufca ani jako Zastępca Komendanta Chorągwi.

• Finanse i gospodarowanie

– Ten najważniejszy i długofalowy pt.: „Harcerstwo w Kielcach od 2007 do nieskończoności”
– Ten najciekawszy – „I Manewry Ratowniczo-Techniczne ZHP Chorągwi Kieleckiej 2013”
– Ten najbardziej pożyteczny – „Chorągwiany Kurs Drużynowych – LUBIANKA 2013”
– Ten najbardziej angażujący – „Zlot ZHP Chorągwi Kieleckiej 2012”

Zawodowo zajmuję się kulturą w Kielcach, jako kierownik Ośrodka Kultury „BIAŁOGON”, fili Domu Kultury „ZAMECZEK” – czyli animuję kulturę w środowisku lokalnym, zarówno tą pierwszego kontaktu, i tą regionalną i nawet zdarza mi się koordynować przedsięwzięcia w randze ogólnopolskiej. Inaczej mówiąc, zawodowo wyżywam się twórczo i profesjonalnie z tymi umiejętnościami jakimi wyposażyło mnie harcerstwo.

Moje pasje to żeglarstwo i wspinaczka skałkowa. Niestety, od paru lat bardzo mocne one konkurują z inną dziedziną, które doprowadza mnie do pasji (tej szewskiej), tzw. „brakiem czasu”.

Natomiast inne moje zainteresowania oscylują wokół książek wszelakich od fantastyki (Sapkowski, Martin, Pratchett) przez popularne (Larsson, Severski) po naukowe z zakresu socjologii (Bauman, Gidens etc.). Jeśli komuś literatura powyższa jest obca to zawsze ze mną można pokonwersować na temat obrazu Williama Turnera „Ostatnia droga Téméraire’a” – mam absolutnego fioła na jego punkcie.

Z głosu sprzeciwu – mego wewnętrznego – oraz mojej autodestruktywnej przypadłości jaką jest branie swoich (a o wiele częściej „nieswoich”) spraw w swoje ręce a mające wpływ na mnie i moje życie.

Dużo mnie kosztuje pełnienie wyżej wymienionych funkcji a na szczeblu centralnym ZHP coraz częściej wymyśla się działania, które nie służą mi, Komendantowi Hufca i moim drużynowym, a jedynie zabierają to co jest dla wszystkich ludzi najcenniejsze i nie do odzyskania – CZAS.

Także, mam mandat i nie zawaham się go użyć. I nie będzie to dla wszystkich miłe i uprzejme. Czuwaj.