Home > Profil uczestnika zjazdu > Sonia Knapczyk
Sonia Knapczyk

Podharcmistrzyni, Zastępca Komendanta Hufca ds. programowych

Od X 2011 r. jestem zastępcą komendanta Hufca Ziemi Wadowickiej. Odpowiadam za program hufca  którym działa ponad czterdzieści jednostek. Zajmuję się też kształceniem, ukończyłam kurs kadry kształcącej, jestem w trakcie zdobywania Brązowej Odznaki.

Specjalizuję się w metodyce starszoharcerskiej. Od ponad pięciu lat prowadzę drużynę starszoharcerską „Aquarius” w miejscowości Zebrzydowice. Drużyna osiąga sukcesy na arenie hufca i nie tylko. Udało się przez ten czas wykształcić już dwie drużynowe. Byłam też namiestnikiem starszo harcerskim.

Jestem członkiem kapituły wędrowniczej w 3 Szczepie Harcerskim „Cedron”, członkinią redakcji hufcowej gazety „Harcuś”

Wraz z instruktorami naszego Hufca, którzy tworzą zalążek ZKK, przygotowaliśmy kurs przewodnikowski i kurs drużynowych wszystkich pionów pod wspólnym hasłem „Tatry” w HBO Zalesie.  Byłam kadrą stałą kursu, prowadziłam kilka bloków zajęć, ale m.in. z planowania, motywowania i harcerskich inspiracji -> udało mi się osiągnąć piorunujący efekt zajęć w postaci świetnych prac zaliczeniowych kursantów oraz niesamowitej atmosfery.

Podczas kursu udowodniliśmy sobie, że nawet niewielką grupą instruktorską jesteśmy w stanie osiągnąć świetny wynik, tak że prócz zajęć uczestnicy mogli poczuć ducha harcerstwa i wziąć dla siebie też nieco duchowości. Poczucie, że młodzi drużynowi odczuwają podobnie jak ja harcerstwo daje bardzo dużo satysfakcji! I jest powodem do dumy.

Jestem studentką historii (antropologii historycznej) na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pełnię funkcję w-ce prezes Stowarzyszenia Kalwaria ART działającego na terenie Gminy Kalwaria Zebrzydowska. Prowadzę portal internetowy dotyczący kultury regionu. Doświadczenie zawodowe zdobywam współpracując z dwumiesięcznikiem „Nowa Europa Wschodnia.

Do moich pasji należą: góry, muzyka, fotografia, animacja kultury.

Wybór na delegata dokonany przez instruktorów hufca jest dla mnie przede wszystkim dużym wyróżnieniem i odpowiedzialnością. Chcę w rzetelny sposób prezentować stanowisko kadry hufca, szczególnie drużynowych. Ich zaufanie jest dla mnie bodźcem do dobrego przygotowania się do Zjazdu oraz przekazywania im na bieżąco informacji i propozycji zmian w naszej organizacji. Tak, żeby czuli, że mój głos na zjeździe jest ich głosem.