Home > Profil uczestnika zjazdu > Rafał Topolski
Rafał Topolski

Rafał Topolski

Podharcmistrz, Drużynowy

Instruktor ZHP od 21 lat

Delegat o sobie – harcersko

Od ponad 20 lat jestem drużynowym 6 DH „Wszędobylska” im. Felka Pendelskiego z Myśliborza. Moja drużyna realizuje się głównie jako „ogólno-turystyczna”, ale ważnym elementem naszego programu jest służba historii, zwłaszcza historii Szarych Szeregów. Hufiec Myślibórz nosi zaszczytne imię Bohaterów Akcji pod Arsenałem, a jednym z uczestników tej akcji był patron drużyny – „Felek” Pendelski. Od ponad 10 lat wraz z drużyną przygotowujemy rajdy poświęcone Akcji pod Arsenałem, od warszawskiego „Arsenału” różnią się one nastawieniem typowo historycznym… No i odbywają się zazwyczaj daleko od Warszawy – w Myśliborzu.

„Wszędobylska” jest obecnie drużyną typowo harcerską, ale przez wiele lat działaliśmy jako drużyna wielopoziomowa – gdy harcerze przechodzili ze szkół podstawowych do gimnazjów, czy szkół średnich, pozostawali w drużynie, działając w zastępach starszoharcerskich czy wędrowniczych. Wynika to z największej bolączki małych środowisk harcerskich – braku kadry…

Obszary mistrzostwa:

  • Program
Sukces

„EXPECTO PATRONUM” to rajd przywołujący do pamięci harcerzy, zwłaszcza tych z hufca ZHP Myślibórz, patronów naszego hufca – bohaterów Akcji pod Arsenałem. W roku 2013, ze względu na 70. rocznicę tej akcji rajd został zorganizowany przeze mnie w Warszawie (z noclegiem w zaprzyjaźnionej podwarszawskiej szkole w Nadarzynie). Uczestnicy rajdu odwiedzili wszystkie miejsca związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem akcji odbicia „Rudego”, a trasa rajdu prowadziła od domu państwa Bytnarów, poprzez Aleję Szucha i Pawiak, pod Arsenał i na kwaterę batalionu „Zośka” na Powązkach. Zwieńczeniem rajdu był udział w uroczystościach 26 marca, gdzie – niestety – reprezentacja myśliborskich harcerzy była liczniejsza niż wszystkich innych środowisk harcerskich.

Delegat o sobie – zawodowo i prywatnie

Jestem nauczycielem w szkole podstawowej. Uczę informatyki oraz historii. Jestem żonaty, mam 2 dzieci… Moją pasją (prócz harcerstwa ;) jest turystyka i historia.

Jestem delegatem ponieważ…

Zgodziłem się zostać delegatem na Zjazd ZHP by reprezentować środowisko „prowincjonalne” – niewielkie hufce funkcjonujące z dala od wielkich miast, ośrodków akademickich, zwykle w oparciu o „wiekową” (w porównaniu z dużymi miastami) kadrę. Mamy wiele problemów i wrażenie, że w Warszawie o tym nikt nie wie… dlatego się TAM wybieram.

Comments are closed.

Scroll To Top